KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12927003
nr 1292 7003
Arthur Percy
(1886-1976), Sverige
Oljemålning, Park på Öland. Signerad Arthur Percy Öland 1910. Proveniens Signe Henschen, troligtvis ärvd från hennes far Ernest Thiel. Därefter arvegods inom familjen. Utställd även på Konstakademien 1957. Olja på pannå, 31,5x40,5 cm
Kondition: krackelyer
måndag 25 november 2019
kl 19:50:42
- Klassiska
25 nov
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Arthur Percy
Läs mer om Arthur Percy